Deska kuchenna do krojenia

Bez względu na to, czy jesteśmy zagorzałymi miłośnikami gotowania, czy też najbardziej zaawansowaną potrawą jaką przyrządzamy jest przysłowiowa bułka z serem lub szynką, jedno jest pewne – bez dobrej deski do krojenia nie obejdzie się żadna kuchnia.

Sprawa pozornie wydaje się banalna, idziemy do pierwszego lepszego marketu i z głowy. Czy jednak na pewno? Do niedawna – być może, obecnie – niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że aktualnie na rynku dostępna jest szeroka gama tych produktów różniących się od siebie wielkością, ceną i przede wszystkim rodzajem wykorzystanego w produkcji materiału.

Mamy zatem m.in. deski drewniane, bambusowe, szklane, plastikowe, granitowe i ceramiczne. Każda z nich ma rzecz jasna swoje wady i zalety, a ich znajomość jest niezbędna dla dokonania właściwego wyboru.


Deski drewniane do krojenia

deska kuchenna do krojeniaDeski kuchenne drewniane są bez wątpienia najbardziej tradycyjną opcją. Najczęściej wykonane są z drewna drzew liściastych, dębu, olchy, kokosa lub buka. Zdania na ich temat są podzielone, jedni cenią je za przypisywane drewnu właściwości antybakteryjne, inni uważają, że stanowią doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów i, co za tym idzie, mogą zakażać żywność oraz wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Jak jest naprawdę? Zaletą tego rozwiązania jest głównie to, że deski drewniane nie tępią noży i są bardzo trwałe. Oczywiście przy wzmożonej eksploatacji mogą ulegać zarysowaniom, ale drewno posiada naturalną zdolność do zasklepiania drobnych cięć, jeżeli natomiast uszkodzenia będą poważniejsze, łatwo przywrócimy desce dawny blask zeszlifowując wierzchnią warstwę.

Z drugiej jednak strony akcesoria te łatwo wchłaniają wodę, a jeżeli ta przedostanie się do głębszych warstw drewna, stają się pożywką dla bakterii. Ponadto deski drewniane chłoną zapachy, szybko ulegają przebarwieniom i nie można ich myć w zmywarkach. Te mankamenty mogą jednak zostać znacząco zminimalizowane, o ile deska będzie użytkowana we właściwy sposób, czyli:

  • po każdorazowym użyciu zostanie dokładnie umyta i osuszona,
  • będzie regularnie impregnowana olejem jadalnym, np. lnianym,
  • przynajmniej raz w tygodniu zostanie odkażona przy pomocy octu lub soli.
Zobacz również  Frytkownica
drewniana deska kuchenna do krojenia
drewniana deska kuchenna do krojenia
Deska drewniana do krojenia i siekania
Zalety Wady
+ deski drewniana są higieniczne, gdyż drewno na właściwości antybakteryjne (szczególnie warto postawić na twarde drewno takie jak buk, grab, heban czy kokos)
+ wysoka trwałość (im twardsze tym trwalsze)
+ przy drobnych nacięciach drewno posiada właściwość ich zasklepiania
+ deska drewniana nie tępi noża
– łatwo wchłaniają zapachy oraz szybko nasiąkają wodą
– łatwe wchłaniane wody sprawia, że deska rzadko myta i rzadko osuszana staje się siedliskiem bakterii
– szybko się odbarwiają
– nie nadają się do mycia w zmywarkach

Deski bambusowe do krojenia

Wykonane są z trawy bambusowej, materiału łatwo dostępnego, szybko rosnącego i odnawialnego, są zatem produktem w pełni ekologicznym i naturalnym. Jako taki cenione są przez zwolenników ochrony zasobów planety i zdrowego stylu życia. Dodatkowo na ich korzyść przemawia to, że są lekkie, łatwe w utrzymaniu, nie chłoną zapachów, nie niszczą noży a przy tym wszystkim są bardzo tanie.

bambusowa deska kuchenna do krojenia
bambusowa deska kuchenna do krojenia
Deska bambusowa do krojenia i siekania
Zalety Wady
+ wykonana z trawy bambusowej deska jest twardsza od drewna bukowego
+ deska wykonana jest z lekkich materiałów
+ nie chłonie wody jak deski drewniane, przez co zmniejsza ryzyko rozmnażania się bakterii i szybciej schnie
+ nawet przy częstym użytkowaniu nie niszczy noża
+ zapachy trudniej przenikają przez węższe niż w przypadku drewna szczeliny
– maleńki minusik – celem zachowania trwałości i zasad higieny powinniśmy po każdym użyciu wycierać deskę bambusową na sucho

Deski szklane do krojenia

Wytwarzane są z hartowanego szkła, przez co są odporne na zarysowania. Nie wchodzą w reakcje z żadnymi substancjami, nie stanowią pożywki dla bakterii i długo zachowują estetyczny wygląd. Są też bardzo wygodne w eksploatacji – można je myć w zmywarkach i odkażać za pomocą każdego detergentu. Niestety przyspieszają tępienie się noży, a upuszczone rozbijają się w drobny mak.

szklana deska kuchenna do krojenia
szklana deska kuchenna do krojenia
Deska szklana do krojenia i siekania
Zalety Wady
+ wysoka higieniczność stosowania
+ wysoka trwałość
+ łatwość czyszczenia, można je zmywać także w zmywarce
+ są twarde i odporne na uszkodzenia
– wysokie ryzyko poślizgu ze względu na materiały sprawia, że istnieje większe ryzyko skaleczenia podczas krojenia i siekania
– szybko tępią, niszczą noże

Chętnie wybierane deski do krojenia RANKING

Zestawienie kuchennych desek do krojenia dostępnych w sklepach internetowych.


Zobacz również  Masażer do stóp

Deski plastikowe do krojenia

Produkowane są z tworzyw sztucznych. Ich największym atutem jest lekkość, mnogość dostępnych wzorów i kolorów oraz konkurencyjna cena. Przy tym nie chłoną zapachów i można je myć w zmywarkach przy użyciu dowolnego płynu do naczyń. Niestety nie są pozbawione wad. Szybko ulegają zniszczeniom i zarysowaniom, co skutkuje nieeleganckim wyglądem. Nie można ich też odkażać w wysokich temperaturach, przez co rysy i szczeliny stają się wymarzonymi siedliskami dla bakterii.

plastikowa deska kuchenna do krojenia
plastikowa deska kuchenna do krojenia
Deska plastikowa do krojenia i siekania
Zalety Wady
+ łatwe w utrzymaniu czystości, można czyścić je w zmywarkach
+ nie niszczą noży nawet podczas długotrwałego użytkowania
– niska trwałość ze względu na miękkość materiału
– szybko się zużywają
– ze względu na słabe przewodnictwo ciepła plastiku nie można osiągnąć temperatury koniecznej do dezynfekcji deski

Deski granitowe do krojenia

Wykonane są z naturalnego kamienia, dzięki czemu są niezwykle odporne na zarysowania, nie chłoną zapachów, nie odbarwiają się i można je łatwo myć. Niestety ich powierzchnia jest bardzo śliska, dlatego trzeba uważać przy użytkowaniu – chwila nieostrożności może się skończyć nieprzyjemnym skaleczeniem. Ponadto twarda powierzchnia powoduje szybkie tępienie się noży.

granitowa deska kuchenna do krojenia
granitowa deska kuchenna do krojenia
Deska granitowa do krojenia i siekania
Zalety Wady
+ wysoka higieniczność stosowania
+ wysoka trwałość
+ łatwość czyszczenia, można je zmywać także w zmywarce
+ są twarde i odporne na uszkodzenia
– wysokie ryzyko poślizgu ze względu na materiały sprawia, że istnieje większe ryzyko skaleczenia podczas krojenia i siekania
– szybko tępią, niszczą noże
Zobacz również  Baza pod makijaż

Deski ceramiczne do krojenia

Są odporne na zniszczenia i uniwersalne, sprawdzą się nie tylko przy krojeniu i siekaniu, ale doskonale posłużą również do ubijania kotletów. Powierzchnia tych desek kuchennych jest łatwa w utrzymaniu i higieniczna, a ponadto, w przeciwieństwie do tradycyjnych desek, nieprzywierająca. Niestety, podobnie jak kamienne odpowiedniki, powodują one szybkie niszczenie noży.

ceramiczna deska kuchenna do krojenia
ceramiczna deska kuchenna do krojenia
Deska ceramiczna do krojenia i siekania
Zalety Wady
+ wysoka higieniczność stosowania
+ wysoka trwałość
+ łatwość czyszczenia, można je zmywać także w zmywarce
+ są twarde i odporne na uszkodzenia
– wysokie ryzyko poślizgu ze względu na materiały sprawia, że istnieje większe ryzyko skaleczenia podczas krojenia i siekania
– szybko tępią, niszczą noże

Jak dbać o deskę do krojenia?

Beż względu na to, jakiego dokonamy wyboru, jeżeli chcemy aby deska służyła nam długo i była bezpieczna dla zdrowia wszystkich domowników, musimy o nią odpowiednio dbać:

  • deska powinna być dokładnie myta i osuszana po każdym użyciu,
  • należy ją regularnie, przynajmniej raz w tygodniu sterylizować,
  • jeżeli nosi wyraźne ślady zużycia, trzeba ja wymienić na nową,
  • dobrze jest mieć kilka desek kuchennych, każdą przeznaczoną do innego rodzaju produktów, osobną do mięsa, warzyw, pieczywa itp.

Deski kuchenne do krojenia RANKING

Kupno odpowiedniej deski kuchennej do krojenia wobec tak dużego asortymentu nie jest rzeczą łatwą. Dzięki poniższemu zestawieniu postaramy się ułatwić nieco zadanie. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


13 Comments

  • Powiem tak… jako, że bardzo dużo siedzę w kuchni to przetestowałam już wszystkie z wymienionych wyżej rodzajów desek i numerem jeden zdecydowanie jest dla mnie deska bambusowa. Deska bambusowa jest lżejsza niż inne deski, nie niszczy noża i idealnie sprawdza się w domowej jak i tej profesjonalnej kuchni. Tutaj w artykule napisane jest w wadach, że trzeba ją często wycierać…tego chyba nie powinno się uznawać za wadę, bo to normalne 🙂

  • Ja mam w domu szklaną deskę do krojenia i siekania i przyznam, że nie jest z nią tak jak jest opisane w artykule. Naprawdę jest ona bezpieczna, a noże się wcale tak szybko nie tępią. Sam wygląd takiej deski jest bardzo ładny i pasuje to nowoczesnej kuchni. Taka deska może być fajnym prezentem pod choinkę 😉

  • Jak widać każdy woli co innego… ja od zawsze korzystałem z drewnianej deski i jakoś zawsze się ona sprawdzała. Faktycznie jedyną sporą wadą jest to, że trzeba ją stosunkowo często myć, żeby nie osadzały się na niej bakterie, ale nie stanowi to dużego problemu. Tak naprawdę to bez znaczenia jaką deskę wybierzemy, każda ma takie samo zastosowanie, różnią się jedynie trochę kształtem i wyglądem 😉

  • Obszerny materiał, dużo różnych rodzai desek, oraz ciekawe zestawienie plusów i minusów każdej 🙂 Osobiście używam deski bambusowej, bo najważniejsze było dla mnie, żeby nie przenikała tak zapachów jak drewniana i nie chłonie tyle wody. Poza tym nie niszczy noży. Kiedyś może zdecyduje się na zakup ceramicznej 🙂

  • Cenię sobie deski drewniane, ale po jakimś czasie nie wyglądają one zbyt dobrze i co by tu nie mówić po prostu śmierdzą. Deski ceramiczne są dla mnie najlepsze, ale niestety noże szybko się psują, ale coś za coś. Już przywykłam do tego i chyba nigdy ich nie zmienię. Ważne by miały nóżki antypoślizgowe pod spodem, wtedy deska jest dosłownie przyklejona do blatu 😉

  • Osobiście używam drewnianej deski do krojenia, ale tak jak powiedział to przedmówca, trzeba o nie zdecydowania dbać bo nawet po kilku tygodniach, gdy zostawiona jest sama sobie, nadaje się tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Jeżeli myjemy ją i dbamy, posłuży spokojnie przez długi czas.

  • Do krojenia produktów spożywczych używam deski silikonowej. Dlaczego? Jest ona łatwiejsza w myciu, nie brudzi się zbytnio i prościej utrzymać ją w higienie. Nie towarzyszy jej brzydki zapach, jest dosyć wytrzymała, ale po jakimś czasie będą widoczne ślady po ostrzu – ale tego już nie unikniemy.

  • Dla mnie najlepsza okazała się bambusowa deska do krojenia. Jest bardzo wytrzymała, prosta w utrzymaniu w czystości i po prostu jakoś już się do niej przyzwyczaiłem, a mam ją już sporo. Jedynie trzeba uważać, jak kroi się bardzo ostrym nożem, bo wtedy można faktycznie przez nieuwagę uszkodzić deskę.

  • Nie ma nic lepszego niż duża deska do krojenia z drewna. To prawda, że trzeba o nią dbać i myć regularnie, bo w przeciwnym wypadku będzie po prostu śmierdzieć. Lubię jak deska jest masywna i nie rusza się po blacie, wiec zawsze wybieram drewnianą.

  • Szklana deska do krojenia robi bardzo fajne wrażenie, bo po prostu swoim wyglądem przyciąga. Do tego, jak umiejętnie kroimy, to zdecydowanie wytrzyma ona sporo. Jednak, jest dosyć ciężka no i jakiekolwiek obicie, czy upuszczenie wiąże się z tym, że się zbije.

  • Jakiś czas temu w sklepie wpadła mi w oko duża deska bambusowa do krojenia, ale byłam trochę źle nastawiona na deskę z tego materiału. Koniec końców, wybrałam ją i do tej pory spisuje się dobrze, całkiem wytrzymała i łatwo się czyści.

  • Dla mnie najlepsza jest plastikowa deska do krojenia. Nie lubię drewnianych, bo w nich zbiera się najwięcej bakterii i są ciężkie do utrzymania w czystości. Dodatkowo łatwo się niszczą. Plastikowe czyści się bardzo łatwo i są odporne na zarysowania.

  • Ja mam w domu klasyczną drewnianą. Jest niezbyt twarda, ale też nie za miękka, coś pomiędzy. Nie ślizga się po blacie. Jedynym minusem jest fakt tego, że trzeba częstą ją myć, bo w innym wypadku będzie niezbyt przyjemny zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją