Co wybrać – masło, czy margarynę?

Masło, czy margaryna – oto jest pytanie. Który z tych produktów będzie lepszy dla naszego zdrowia? Sprawdź!

masło czy margaryna

Wydawać by się mogło, że jedna z tych codziennych i przyziemnych decyzji nie będzie sprawiała większych trudności, a jednak. Co zrobić, gdy pojawiają się tak różnorodne głosy na temat masła, jak i margaryny? Jedni twierdzą, że to pierwsze jest lepsze, gdy drudzy zachwalają margarynę i jej zdrowotne działalności. Wbrew pozorom nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie, a ostateczny wybór należy dostosować do stanu swojego zdrowia. Jeśli jesteś osobą zdrową, to śmiało wybieraj raz masło, a raz margarynę – grunt to urozmaicona dieta. Warto także poszerzać swoją wiedzę na temat tłuszczy, jak i dobrania odpowiedniego do swojego stanu zdrowia, niedoborów, jak i trybu życia: https://poznajsienatluszczach.pl/2015/11/30/maslo-czy-margaryna-czym-smarowac.


Czym różni się masło od margaryny?

Masło od margaryny różni się przede wszystkim składem. O ile skład margaryny to oleje roślinne, to prawdziwe masło składa się z minimum 82% tłuszczu mlecznego. Zarówno masło, jak i margaryna są zdrowym rozwiązaniem, jednak powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb żywieniowych. Masło rekomendowane jest osobom, które cierpią na schorzenia związane z niedożywieniem i zaburzeniami wchłaniania — zawiera ono witaminę A, D i E. Margaryny należy docenić za to, że są bogatym źródłem kwasów omega-3 i omega-6.

Zobacz również  Materac na bolące plecy – jaki model wybrać?

Kiedy wybrać masło, a kiedy margarynę?

Przede wszystkim warto dobierać powyższe produkty dostosowane do swojego stanu zdrowia. Margaryny są odpowiednim wyborem, przy wysokim cholesterolu, bądź niedoborze kwasów omega-3 i omega-6. Masło polecane jest przy schorzeniach z zaburzeniami wchłaniania tłuszczy, jednak nie nadaje się dla tych, którzy mają nietolerancję laktozy.


Margaryny funkcjonalne

Prócz masła bądź klasycznej margaryny masz do wyboru także margaryny funkcjonalne. Te wzbogacone są o różne dodatki, które zapewniają ich lepszą wartość odżywczą, zdrowotną, jak i smakową. Dodatkiem do margaryn funkcjonalnych są często sterole roślinne, a także kwas DHA. Co więcej, jeśli nie możesz się zdecydować na masło, bądź margarynę zawsze jest inne wyjście, czyli tzw. miksy, które są połączeniem masła i margaryny. Zawierają one tłuszcze roślinne, łatwo się rozsmarowują, a jednocześnie mają ten wyjątkowy posmak prawdziwego masła.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment