Długie, letnie wyjazdy potrzebują odpowiedniego przygotowania. Często w ferworze pakowania odzieży, żywności i zabawek dla dzieci zapomnimy o naszym bezpieczeństwie i zdrowiu. Na wyjeździe może zdarzyć się wiele sytuacji, których nie przewidzimy, a które skutecznie uniemożliwią nam relaks i radość z wypoczynku. Aby ich uniknąć, a w razie wystąpienia szybko im zapobiec pamiętajmy o podręcznej apteczce podróżnej. Co powinniśmy w niej umieścić?
Choć podręczne apteczki nie są wymagane jako obowiązkowe wyposażenie samochodu, to jednak warto postępować według starej dewizy – przezorny zawsze ubezpieczony. Apteczka nie zajmie zbyt wiele miejsca w bagażniku, a może nam w wielu sytuacjach pomóc, zatrzymując rozwój infekcji lub uśmierzając ból.
Urazy i zranienia
Podczas wycieczek na łono natury nie trudno o nadwyrężenia, zwichnięcia lub stłuczenia nóg i rąk. W takich sytuacjach w naszej apteczce nie może zabraknąć środków opatrunkowych, takich jak jałowe kompresy, rożnej wielkości bandaże czy środki na stłuczenia. Plastry przeciwbólowe zadziałają rozgrzewająco, a także złagodzą ból. Dzięki nim szybko zatamujemy krwotok i ochronimy miejsce urazu przed zanieczyszczeniami. Nie zapomnijmy o odpowiedniej dezynfekcji rany – przemyjmy ją wodą utlenioną, spirytusem salicylowym lub posmarujmy żelem o działaniu odkażającym. Na powstałe pęcherze świetnie sprawdzą się specjalne żele, które wchłaniają płyn gromadzący się w pęcherzu.
Kaszel, ból gardła i katar
Przeziębienie może nas dopaść nie tylko podczas zimy. Kąpiele w chłodnym morzu, zimne napoje czy przeciągi – to wszystko wystarczy by wymarzony wyjazd za miasto lub na urlop zakończył się bólem gardła, kaszlem i katarem. Aby nie pozostać do końca wyjazdu w łóżku miejmy pod ręką leki na ból gardła, kaszel czy te, które obniżą temperaturę, pozwalając korzystać z wypoczynku.
Poparzenia słoneczne
Przebywając na plaży, grając w siatkówkę na kempingu czy choćby spacerując po miejskich uliczkach jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych, które może doprowadzić do zaczerwienionej skóry lub poparzenia. Poparzoną skórę najlepiej spryskać pianką lub chłodzącym żelem, który zmniejszy ból. W przypadku mocnych poparzeń skonstatujmy się z lekarzem.
Choroba lokomocyjna i biegunka
Wiele osób niezależenie od wieku cierpi na chorobę lokomocyjną. Aby oszczędzić rewolucji żołądkowych, wymiotów i mdłości warto mieć przy sobie ziołowy środek przeciwwymiotny. Aby zadziałał podajmy go na godzinę przed długotrwałą podróżą. Aby się zabezpieczyć przed nagłym atakiem biegunki, a także odwodnieniem organizmu miejmy przy sobie środek, który złagodzi ból brzucha, zahamuje wymioty i „zbije” gorączkę.
Komary i pęcherze na nogach
Spędzając czas na kempingu lub w bliskiej odległości od wody jesteśmy narażeni na ukąszenia komarów. Aby je odstraszyć i móc w pełni cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem zastosujmy środki, które odpędzą od nas szkodniki – najlepsze będą spraye i maści o specyficznym zapachu. Jeśli jednak już jesteśmy pogryzieni odpowiedni żel po ukąszeniu zmniejszy swędzenie.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z serwisem Nokaut.pl.