Szumy w uszach to cała gama dźwięków. Niektórzy słyszą lekki szmer, inni piski, dzwonki lub szumy. Odgłosy, których źródłem nie jest świat zewnętrzny, nie pogarszają słuchu, nie wywierają niekorzystnego wpływu na narząd słuchu, a mimo to wywołują podrażnienie nerwowe i niepokój. Co przyczynia się do dokuczliwych rezonansów, których poza Tobą nikt nie słyszy?
Odgłosy bez opcji ściszania
Kiedy słyszysz uciążliwe szumy w uszach, bywasz poirytowany, nie możesz zrelaksować się, odpocząć. Pojawiają się kłopoty z zasypianiem, a senność w ciągu dnia zaburza koncentrację i nie pozwala logicznie myśleć.
Na dokuczliwe dźwięki skarżą się pacjenci po urazach głowy. Zjawisko towarzyszy też osobom przyjmującym niektóre leki, zwłaszcza długotrwale i/lub w dużych dawkach. Dolegliwość może wiązać się m.in. z antybiotykoterapią, lekami przeciwmalarycznymi, moczopędnymi, stosowanymi w leczeniu nowotworów i salicylanami (1).
Specyficzne zjawisko akustyczne słyszy tylko jednak osoba. Dźwięki, które niepokoją, prowadzą do lęku o własne zdrowie, nieraz nawet do stanów depresyjnych. Co jeszcze wywołuje męczące szumy?
Problemy z narządem słuchu
Częściej szumy uszne wiążą się z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu słuchu. Komórki czuciowe (rzęskowe), które budują tzw. ślimak, są podatne na uszkodzenia i urazy (2). Jeśli bywasz narażona na duży hałas, mogą doskwierać Ci wrażenia dźwiękowe, które pojawiają się bez pobudzenia ucha zewnętrznego przez bodźce akustyczne. Słuchanie przez słuchawki bardzo głośnej muzyki wywołuje problemy tego rodzaju nawet u nastolatków.
Patologiom ucha wewnętrznego sprzyjają też inne czynniki: m.in. przewlekłe zapalenie ucha środkowego i wiek – szumy uszne łączą się również z tzw. głuchotą starczą (3). Subiektywne dźwięki często towarzyszą chorobie Meniere’a. W jej przebiegu dochodzi do gromadzenia nadmiaru płynu w uchu wewnętrznym, zaburzeń słuchu i równowagi (4). Czasem powód bywa bardziej prozaiczny – czop woskowinowy, który blokuje kanał uszny.
Nieraz problem powodują przyczyny ogólne – szumy uszne dokuczają pacjentom z nadciśnieniem tętniczym, niedokrwistością, zaburzeniami natury psychicznej, a także osobom, które nadużywają alkohol (5).
Ciśnieniomierze i ich rodzaje – Aparaty do mierzenia ciśnienia krwi
Nie lekceważ szumów usznych
Znacznie rzadziej spotyka się tzw. szumy obiektywne, które można wysłuchać (np. stetoskopem) (6). Często mają charakter pulsacyjny, połączony z rytmem serca. W niektórych przypadkach stwierdza się mechaniczne pochodzenie dźwięku: wywołują go skurcze mięśni podniebienia albo ciało obce, które przemieszcza się w uchu (zwykle niewielki owad).
Kiedy dokuczają Ci szumy lub dzwonienie w uszach, myślisz tylko o jednym: jak pozbyć się dokuczliwej dolegliwości? O skutecznych sposobach leczenia możesz przeczytać w artykule eksperckim: http://adamed.expert/szum-i-dzwonienie-w-uszach-jakie-sa-przyczyny-i-jak-leczyc-te-objawy/.
Osoby słyszące dźwięki, które nie pochodzą ze świata zewnętrznego, nie mogą się skupić: najbardziej doskwiera niemoc wyciszenia odgłosów. Problem, zwłaszcza gdy utrzymuje się dłużej, może prowadzić do komplikacji zdrowotnych, dlatego wymaga konsultacji lekarskiej. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, jeśli jednocześnie pojawiają się zawroty głowy lub zauważysz, że słuch uległ pogorszeniu.
1. Medycyna Praktyczna, http://otolaryngologia.mp.pl/objawy/105636,szumy-uszne
2. Czytelnia Medyczna, http://www.czytelniamedyczna.pl/1281,szumy-uszne-jako-problem-audiologiczny.html
3. Medycyna Praktyczna, http://otolaryngologia.mp.pl/lista/85019,szum-w-uchu-czy-powodem-moze-byc-stres
4. Medycyna Praktyczna, http://otolaryngologia.mp.pl/lista/88673,uczucie-zatkanego-ucha
5. Medycyna Praktyczna, http://otolaryngologia.mp.pl/lista/85019,szum-w-uchu-czy-powodem-moze-byc-stres
6. Czytelnia Medyczna, jw.