Zapalenie pępka – w jaki sposób pielęgnować pępek, aby nie doszło do poważnych infekcji?

Na zapalenie pępka zapadają zarówno dzieci, jak i dorośli. Ta błaha z pozoru infekcja, jeżeli jest nieleczona, może być przyczyną bardzo poważnych chorób, takich jak zapalenie otrzewnej, tężec i ropień. Zapalenie pępka zazwyczaj objawia się zaczerwieniem w obrębie pępuszka dziecka, obrzękiem, a także stanami ropnymi – niekiedy nawet nieprzyjemnym zapachem.

brzuch

Na infekcję pępka zazwyczaj narażone są noworodki, szczególnie te, które przyszły na świat przedwcześnie i z niską wagą urodzeniową. Zapalenie pępka, zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych, spowodowane jest bakteriami gronkowca, które rozprzestrzeniają się w warunkach ciepłych i wilgotnych – czyli takich jak w pępku.

Jak zapobiegać zapaleniu pępka u dziecka?

Każda mama, która wraca do domu z nowo narodzonym dzieckiem, z pewnością drży o jego zdrowie i na każdym kroku sprawdza, czy wszystko z maluszkiem jest w porządku. Na szczęście zapalenie pępka u dziecka bardzo łatwo można wykryć, natomiast żeby w ogóle do niego nie doszło, należy zachować pewne środki ostrożności i w odpowiedni sposób zadbać o higienę dziecka.

Najważniejsze jest to, aby kikut pępowiny był zawsze czysty i suchy. Dlatego też po kąpieli należy się w odpowiedni sposób nim zająć. Maluszka kąpiemy w przyjaznych dla niego szamponach i żelach, które w swoim składzie powinny zawierać składniki jak najbardziej naturalne. Do kąpieli możemy użyć również samej wody z dodatkiem oleju lnianego lub wyciągu z rumianku. Gdy zapewnimy dziecku właściwe warunki, po codziennej kąpieli wyczyścimy i osuszymy kikut pępowiny, a także od czasu do czasu przemyjemy go środkiem odkażającym (antyseptyk), z pewnością zmniejszymy ryzyko zakażenia groźnymi bakteriami gronkowca.

Zobacz również  Co mogą oznaczać szumy w uszach?

Co zrobić, gdy pępek dziecka się zaczerwieni?

W chwili, kiedy pępuszek naszego dziecka zrobi się czerwony, a wokół niego pojawi się obrzęk i stan ropny, musimy czym prędzej udać się z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu. Kiedy lekarz zdiagnozuje u dziecka zapalenie pępka, z pewnością przepisze antybiotyk oraz poleci miejscowe stosowanie maści łagodzących. Natomiast w przypadku dorosłych dermatolog zaleca najczęściej stosowanie mydła bakteriobójczego i maści przeciwzapalnych.

Właściwa higiena kluczem do sukcesu

Nie zapominajmy o tym, że zapalenie pępka może nieść za sobą poważne powikłania i każde wystąpienie niepokojących objawów powinno być od razu skonsultowane ze specjalistą. Nie mniej jednak higiena odgrywa tutaj znaczącą rolę. Codzienne przemywanie pępka malucha oraz dokładne jego wysuszanie powinno być dla nas rutyną. Pępek dziecka należy przemywać gazikami nasączonymi ciepłą, przegotowaną wodą. Od czasu do czasu trzeba zaś odkażać go wybranymi preparatami, które zapobiegną rozwojowi wszelkiego rodzaju infekcji, zdezynfekują delikatną skórę dziecka i złagodzą podrażnienia.

Nie zapominajmy również o sobie. Jeżeli i u nas pojawią się jakiekolwiek objawy, takie jak zaczerwienia na pępku, podrażnienia i obrzęki – skonsultujmy to z lekarzem, a na podrażnione miejsca zastosujmy maści łagodzące, bogate w witaminę A. Chcąc zyskać więcej informacji na temat tego, w jaki sposób nie dopuścić do infekcji pępka, warto zajrzeć na http://dermo.expert/, gdzie znajduje się szereg praktycznych porad na temat profilaktyki, a przykładów preparatów, które pomogą z zwalczeniu tego przykrego schorzenia.

Zobacz również  Arytmia serca — co to takiego i z czego może wynikać?

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment