Perfumy – kosmetyki czy dzieła sztuki?

Rynek produktów zapachowych, zarówno przeznaczonych dla kobiet, jak i dla mężczyzn, obejmuje produkty zróżnicowane pod wieloma względami. W pierwszej kolejności różnice widoczne są gołym okien – w dalszej kolejności, po uwolnieniu pierwszych nut zapachowych z flakonów nasz zmysł powonienia wyczuwa odmienne wonie. Jak wygląda rynek perfum i czy to tylko kosmetyki zapachowe, czy może już coś więcej?

Perfumy – dlaczego wszyscy je stosują?

To pewne uogólnienie – z pewnością znajdą się osoby, które nie sięgają na co dzień po perfumy ani wody toaletowe. Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie jednak wyjścia z domu bez uprzedniego skropienia skóry ulubionym zapachem. Dlaczego? Zapach podkreśla naszą osobowość – jest niewidzialnym, ale wyczuwalnym dla otoczenia znakiem – czymś w rodzaju wizytówki, po której jesteśmy rozpoznawani. Jest uzupełnieniem naszego stroju i całego wizerunku, który podkreśla naszą atrakcyjność. Co bardzo ważne subtelna woń ulubionej wody toaletowej towarzysząca nam na każdym kroku to także jeden z wielu sposobów na poprawę złego nastroju.

Rodzaje perfum dostępnych na rynku

Mianem perfum określamy powszechnie wszystkie płynne kosmetyki zapachowe zamknięte w eleganckich flakonikach. Zwykle dostępne są pod postacią wody toaletowej, wody perfumowanej i perfum – różnica pomiędzy poszczególnymi kategoriami pachnideł polega na zawartości stężenia olejków zapachowych. Tych jest najmniej w wodzie toaletowej, a najwięcej w perfumach. Kolejne różnice dostrzeżemy także m.in. w kolorze pachnącego płynu, jego zapachu, rodzaju flakonika, a w końcu także w cenie. Wszystkie dostępne w popularnych drogeriach perfumy należą ponadto do grupy zapachów selektywnych –najbardziej popularnych, produkowanych masowo. Poza nimi istnieje także rynek zapachów niszowych – nierzadko wypuszczanych w niewielkich seriach i charakteryzujących się oryginalnością w doborze komponowania zapachowych kompozycji.

Zobacz również  Operacja powiek górnych (lifting powiek) - na czym polega?

Komponowanie zapachów i flakonów

Już opracowywanie kompozycji zapachowych, które zostaną zamknięte w szklanych pojemnikach, można nazwać dziedziną sztuki – zajmują się nią perfumiarze, którzy opracowują receptury perfum, łącząc ze sobą czasem nawet setki różnych składników. Akordy i składające się na nie nuty tworzą razem zapachy, których formuły bywają pilnie strzeżone i bardzo trudne do odwzorowania przez konkurencję. W zestawianiu ze sobą poszczególnych nut zapachowych specjalizują się szczególnie osoby obdarzone tzw. wyobraźnią zapachową oraz umiejętnością zapamiętywania dużej liczby odmiennych woni – w tego typu „twórczości”, podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, sprawdzą się więc tylko wybrane osoby.

perfumy - kosmetyki czy dzieła sztuki?

Mówiąc o sztuce, na uwagę zasługują także same opakowania perfum, które odrywają nierzadko bardzo dużą rolę w ich sprzedaży. Fantazyjnie ukształtowane i różnokolorowe flakony (często ozdabiane dodatkowo np. wstążkami), które oferują nam np. Lolita Lempicka, Chloe, Dior i inne marki, zachwycają pomysłowością i elegancją, kusząc swoim wyglądem potencjalnych nabywców.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment