Nowalijki – czy na pewno są zdrowe?

Kuszą kolorem, zachęcają kształtem i pamiętnym smakiem, zwłaszcza nasz spragniony po zimie organizm. Nowalijki, bo o nich mowa to pierwsze młode warzywa pojawiające się w sezonie. Niestety, ich wygląd może być zdradliwy, szczególnie, jeżeli są to wyjątkowo duże i intensywnie kolorowe warzywa. Czy masz pewność, że rosły w naturalnych warunkach?

Jak wybierać nowalijki?

W tym momencie podstawowym rozwiązaniem jest zachowanie zdrowego rozsądku. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, czy nienaturalnie wyglądające rzodkiewki to efekt natury, czy uprawy szklarniowej. Ten ostatni sposób nie jest niestety zbyt korzystny dla naszych warzyw. Zbyt duże przesycenie roślin, obowiązek sztucznego nawożenia czy szkodniki to elementy, które zmuszają do stosowania toksycznych środków ochrony – skutecznie zanieczyszczając wszystkie warzywa. Najbardziej narażone na te zabiegi są rośliny kapustne, szpinak, szczypior, sałata i właśnie rzodkiewka, które kumulują bardzo duże ilości azotanów i azotynów.

Przy wyborze kierujmy się dobrym, jędrnym wyglądem. Unikajmy tych, które są zwiędnięte, zaparzone czy pomarszczone. Nie zapominajmy także o prawidłowym ich przechowywaniu. Plastikowe woreczki, bez dostępu powietrza negatywnie wpływają na wszystkie rośliny. Lepiej przechowywać je w lodówce, w wilgotnych ściereczkach. Jeżeli jednak nadal nie mamy pewności, co to, jakości warzyw, rozwiązaniem jest wybór pomidorów czy ogórków. To jedne z tych warzyw, które mają mniejszą zdolność  gromadzenia szkodliwych substancji.

Zobacz również  Objawy i przyczyny migreny z aurą - jak ją pokonać?

nowalijki

Jak przygotowywać nowalijki?

Na początek – dokładne szorowanie, czyli czynność, o której nie powinno się przypominać. Dokładne wypłukanie młodych warzyw może obniżyć ilość zanieczyszczeń nawet o 20%. Pomocne jest również nie zbyt głębokie obieranie, aby nie pozbawić zawartych pod skórką witamin. Przeciwna sytuacja tyczy się warzyw korzeniowych, gdyż to właśnie w skórce gromadzi się najwięcej metali ciężkich, pestycydów i innych zanieczyszczeń. Oczyszczoną z głąba sałatę najlepiej rwać palcami, aby zapobiegać rozkładowi zawartej w niej witaminy C.

Zdrowa dieta Dietmap – więcej informacji o zasadach prawidłowego żywienia.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment