Na czym polega spirometria, czyli badanie objętości płuc?

Spirometria sprawdza pojemność i pracę płuc. Dzięki badaniu można zdiagnozować, astmę, nowotwory oraz choroby układu oddechowego. Spirometrię można wykonać w prywatnych i publicznych ośrodkach zdrowia. Jeśli placówka ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, badanie jest bezpłatne.

Spirometria – czym jest?

Spirometria jest bezbolesnym badaniem pojemności i funkcjonowania płuc. Dzięki niemu można zdiagnozować astmę, nowotwór oraz inne choroby układu oddechowego. Osoba badana bierze kilka głębokich wdechów. Po tym czasie powinna wydmuchać całe powietrze z płuc w ustnik połączony do urządzenia spirometrycznego. Ważne jest, by wydech był silny, szybki i głęboki. Próbę powtarza się kilka razy, dzięki czemu można uzyskać wiarygodny wynik. Podczas spirometrii należy siedzieć w pozycji wyprostowanej tak, by nie czuć żadnego ucisku. Badanie jest wykonywane bezpłatnie, w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia, u osób z ubezpieczeniem i skierowaniem od lekarza. W innych przypadkach koszt spirometrii wynosi kilkadziesiąt złotych. Test można przejść w szpitalach chorób płuc oraz prywatnych i publicznych ośrodkach zdrowia.

U kogo należy wykonać spirometrię?

Spirometrię należy wykonać u osób, które mają duszności, szybko się męczą, a także zmagają się z chrypką, przewlekłym kaszlem, świszczącym oddechem oraz bólem i uciskiem w klatce piersiowej. Test jest również wskazany u palaczy, szczególnie tych po 40. roku życia. Badanie wykonuje się obowiązkowo u osób ze diagnozowaną astmą, by regularnie sprawdzać rozwój ich choroby. Spirometrii nie należy przeprowadzać w przypadku tętniaka aorty oraz po operacjach okulistycznych, brzucha lub klatki piersiowej.

Zobacz również  Skuteczne preparaty na pamięć i koncentrację

Przygotowanie do spirometrii

Przygotowanie do spirometrii rozpoczyna się już dzień wcześniej. Na badanie należy przyjść w luźnych ubraniach. Niewskazane są obcisłe spodnie i bluzki, a także marynarki lub krawaty. Na dobę przed spirometrią trzeba zrezygnować z palenia papierosów, a dwie godziny wcześniej nie powinno się nic jeść ani pić (z wyjątkiem wody). Warto również pamiętać, że pełny żołądek utrudnia wykonanie badania, dlatego w tym dniu zaleca się jedzenie tylko lekkostrawnych potraw. Pół godziny przed spirometrią wskazany jest odpoczynek. W tym czasie nie powinno się przemęczać ani uprawiać sportu. Osoby, które przyjmują leki, mogą to zrobić tylko za zgodą lekarza. Niewskazane jest wykonywanie badania po zażyciu środków rozkurczających oskrzela.

badanie spirometryczne

Może cię również zainteresować: Jak sobie radzić z atakiem astmy u dzieci?.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment