Kreatynina – kiedy należy zrobić badanie stężenia we krwi?

Najważniejszym elementem układu wydalniczego są nerki. To one przyczyniają się do usuwania z organizmu szkodliwych substancji, a jednocześnie zatrzymywania tych, które oddziałują korzystne. Wszelkie zmiany chorobowe w obrębie nerek wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli nie pracują prawidłowo, może mieć to dla Ciebie fatalny skutek, gdyż uszkodzenie tego narządu jest procesem nieodwracalnym. Warto temu zapobiec wykonując badanie stężenia kreatyniny we krwi(1).

Kiedy wykonać badanie?

Każda dysfunkcja nerek lub odbiegający od normy kolor moczu, a także bóle, wymioty, biegunka i gorączka powinny skłonić Cię do wykonania badania. Powinnaś im się też poddać, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę lub zdarzyło Ci się przedawkować leki. Oznaczenie poziomu kreatyniny daje obraz pracy nerek, co tym samym pozwala stwierdzić ewentualne upośledzenia.

Ciśnieniomierze: typy i ich rodzaje – Aparaty do mierzenia ciśnienia krwi

Kreatynina – co to takiego?

Kreatynina, czyli związek azotowy, to produkt uboczny metabolizmu Twoich mięśni. Każdego dnia jej niewielka ilość przenika do osocza krwi. W trakcie wędrówki z krwią dociera aż do nerek, a tam w wyniku filtracji w kłębuszkach nerkowych usuwana jest z krwi do moczu. Następnie wraz z moczem wydalasz ją organizmu.

Jak sprawdzić, czy nerki działają prawidłowo?

Podstawowym badaniem, które pozwoli Ci zorientować się w pracy nerek, jest analiza krwi na zawartość kreatyniny w osoczu. Jeśli Twoje nerki nie będą funkcjonować prawidłowo, to jej stężenie będzie wysokie, bowiem krew nie zostanie właściwie przefiltrowana i kreatynina nie zostanie usunięta z moczem. Jeśli potrzebna jest dokładna znajomość pracy nerek, to ustala się tzw. klirens kreatyniny(2), czyli ilość osocza, którą nerki w określonym czasie oczyszczą z kreatyniny. W wyniku tego badania uzyskujemy wskaźnik filtracji kłębuszkowej tzw. GFR(3). Wartość oblicza się porównując stężenie kreatyniny w osoczu z tym z moczu. Należy przy tym uwzględnić objętość i czas zbiórki moczu, który powinien obejmować dobę. Na wynik ma też wpływ Twoja waga oraz wiek(4). Na podstawie GFR będziesz znała stopień wydolności własnych nerek.

Zobacz również  Na co pomaga lewatywa?

Kreatynina - kiedy należy zrobić badanie stężenia we krwi?

Czy Twoje nerki pracują prawidłowo?

Jeśli Twoje stężenie kreatyniny w osoczu krwi mieści się w granicach 0,6–1,3 mg/dl (53–115 µmol/l, to możesz być spokojna. Jak jednak interpretować wyniki, gdy odbiegają od normy?
Jeśli jest wyższe to oznacza:

  • problem w drogach moczowych
  • zaburzenia czynności lub niewydolność nerek
  • odwodnienie organizmu
  • problemy w obrębie mięśni
  • problemy związane z ciążą

Może się zdarzyć, że podwyższona kreatynina to następstwo przyjmowania suplementów z kreatyną. Nadmierne spożycie kreatyny może doprowadzić do jej przemiany w kreatyninę, a z kolei jej nadmiar do nieodwracalnych skutków. Nerki mogą nie nadążyć przefiltrować jej znacznej ilości we krwi.(5)
Zbyt niski poziom kreatyniny może być z kolei symptomem:

  • miastenii
  • dystrofii mięśni
  • niedożywienia
  • problemów związanych z ciążą

1. Myśliwiec Michał, Drabczyk Robert, Grenda Ryszard, Przewlekła niewydolność nerek,[w] http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51919,przewlekla-niewydolnosc-nerek, dostęp 12.03.2016
2. Drabczyk Robert, Kreatynina [w] http://nefrologia.mp.pl/diagnostyka/show.html?id=51973, dostęp 12.03.2016
3. Obliczanie przesączania kłębuszkowego za pomocą wzoru MDRD, [w] http://nefrologia.mp.pl/lista/show.html?id=81651 dostęp 12.03.2016
4. Kreatynina, a choroby nerek [w] http://www.kardiolo.pl/kreatynina.htm dostep 12.03.2016
5. Kreatyna, nadmiar niszczy komórki nieodwracalnie, [w] http://kreatyna.redmed.pl dostęp 12.03.2016
6..Creatinine Blood Test, [w] http://www.medicinenet.com/creatinine_blood_test/article.htm dostęp 12.03.2016
7.THE CREATININE LEVEL, [w] http://www.norchemlab.com/wp-content/uploads/2011/10/Creatinine.pdf dostęp 12.03.2016
8. Bolesław Rutkowski, Przemysław Rutkowski, Leksykon chorób nerek i terapii nerko zastępczej, Termedia, Wydawnictwo medyczne, Poznań 2010.

Powiązane poradniki i rankingi

One Thought to “Kreatynina – kiedy należy zrobić badanie stężenia we krwi?”

  1. jesionka

    Badanie poziomu kreatyniny powinno być przez nas kontrolowane regularnie, najlepiej okresowo – przynajmniej raz w roku. Niestety obecnie dowiadujemy się o nim dopiero w momencie, gdy jesteśmy już w zaawansowanym stadium chorobowym.

Leave a Comment