Jonoforeza – terapia jonowa w kosmetyce

W leczeniu stanów zapalnych narządów ruchu i sprawach zwyrodnieniowych często stosowanym zabiegiem jest jonoforeza, zwana inaczej jontoforezą lub też terapią jonową. Polega ona na wprowadzaniu przez skórę cząstek (jonów) poprzez urządzenie emitujące prąd galwaniczny stały. Do wykonania tego procesu stosuje się elektrolity. W przypadku jonoforezy stosuje się metodę proporcjonalną – zachowuje się proporcje między ilością wprowadzanego leku, natężeniem prądu oraz czasem jego przepływu.

jonoforeza - terapia jonowa w kosmetyceOd strony anody wprowadzane są jony metali takie jak wapń, acetylocholina, histamina, jad pszczeli, adrenalina, nowokaina, lidokaina, cynk i neomycyna.

Od strony katody wprowadzane są aniony takie jak jod, hydrokortyzon, penicylina, diklofenak, kwas salicylowy, ketoprofen, heparyna, prednizolon i imidazolina.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania jonoforezy

Zabieg jonoforezy stosuje się w przypadku stwierdzonych dolegliwości i schorzeń takich jak:

  • owrzodzenia,
  • stany zapalne skóry,
  • trądzik zwykły,
  • bliznowce,
  • popękane naczynka krwionośne,
  • drożdżyca paznokci,
  • nadpotliwość dłoni oraz stóp,
  • celem nawilżenia, ujędrnienia oraz odmłodzenia skóry.

Naturalne oleje na zmiany trądzikowe – poznaj skład oraz właściwości olejku pichtowego

Istnieją również przeciwwskazania do wykonania zabiegu jonoforezy. Dyskwalifikowani są pacjenci:

  • z wysoką gorączką,
  • zaburzeniami czucia,
  • ze stwierdzonymi zakrzepami oraz nowotworami.

Zabiegowi nie mogą się również poddać osoby:

  • posiadające wszczepiony stymulator,
  • mające skazę krwotoczną, wypryski oraz owrzodzenia czynne,
  • posiadające endoprotezę,
  • cierpiące na zaburzenia czucia lub porażenie układu nerwowego.
Zobacz również  Jak chirurdzy powiększają usta? Tajniki chirurgii plastycznej

Jonoforeza na nadpotliwość

Zabieg jonoforezy wykorzystywany jest również w przypadku stwierdzonej nadpotliwości u pacjenta, czyli nadmiernej produkcji potu przez gruczoły łojowe. W leczeniu tej przypadłości nie pomogą klasyczne zabiegi kosmetyczne, które jedynie maskują objawy tego schorzenia.

Zabieg jonoforezy w przypadku nadpotliwości przeprowadzony jest na dłonie albo stopy, które zanurzane są w wodzie, gdzie następuje emisja prądu elektrycznego. Ideą jonoforezy jest w tym przypadku uszkodzenie gruczołów łojowych, aby zmniejszyć emisję potu. Jeżeli natomiast zabieg ten chcemy wykonać w rejonach pod pachami, wówczas stosuje się nasączone wodą poduszki oraz elektrody. Aby efekty jonoforezy były widoczne, ważne jest cykliczne powtarzanie zabiegu. Zalecane jest jej stosowanie mniej więcej raz w tygodniu profilaktycznie.

Co na cerę naczynkową? => Poradnik dotyczący wyboru odpowiedniego kremu do skóry naczynkowej

Jonoforeza kosmetyczna

Jonoforeza kosmetyczna wykonywana jest w celu ujędrniania, oczyszczania, odżywiania oraz nawilżania skóry. Na jej potrzeby wykorzystywane są odpowiednie kwasy oraz witaminy. Preparaty stosowane w tym zabiegu rozprowadza się na powierzchni skóry, a następnie przy pomocy jonów docierają one do jej warstw wewnętrznych.

Pacjent podczas zabiegu jonoforezy kosmetycznej znajduje się w pozycji siedzącej bądź leżącej. Efektem ubocznym może być odczuwalne mrowienie w miejscach przyłożenia elektrod. Długość trwania pojedynczego zabiegu to przedział czasowy od 10 do 20 minut. Ważne jest, aby pacjent poddał się przynajmniej 10 zabiegom celem ich lepszego efektu. Przed jonoforezą kosmetyczną nie należy stosować kremów czy też maści.

Zobacz również  Domowe SPA, czyli co wybrać do kąpieli?

Leki na potrzeby jonoforezy

Odpowiedni i optymalny dobór leków na potrzeby jonoforezy to zadanie lekarzy oraz kosmetologów. Zależy to w dużej mierze od stanu pacjenta oraz charakteru zabiegu, który może mieć podłoże lecznicze albo kosmetyczne. W pierwszym przypadku stosuje się leki mające zadanie usuwanie zmian skórnych na tle chorobowym (blizny, owrzodzenia, drożdżyca, plamy skórne itp.), natomiast w przypadku jonoforezy kosmetycznej bierze się pod uwagę preparaty mające za zadanie ujędrniać, oczyszczać, odżywiać oraz wygładzać skórę.

Popularne i często stosowane preparaty:

  • Na złamane kości stosuje się chlorek wapnia celem ich prawidłowego i szybszego zrastania, czyli powrotu do sprawności ruchowej pacjenta.
  • Popularnym lekiem przeciwbólowym jest Depo-Medrol, który również eliminuje objawy alergiczne oraz zmniejsza stany zapalne.
  • Popularnym preparatem łagodzącym stłuczenia oraz urazy jest Voltaren, Olfen czy też Fastum.
  • Na potrzeby leczenia drożdżycy oraz gojenia owrzodzeń stosuje się cynk, jod odpowiedzialny jest natomiast za usuwanie przykurczy bliznowatych oraz samych blizn.
  • Hydrokortyzon stosuje się przy stwierdzonych stanach zapalnych tkanek miękkich, drobnych elementów stawowych oraz skóry. Znajduje on również zastosowanie przy okładach leczniczych na stany zapalne oczu. W tym celu stosuje się również wapń.
  • Celem eliminowania bólu wywołanego nerwowym napięciem stosuje się prokainę.

Jonoforeza dzięki swoim leczniczym właściwościom znajduje znakomite zastosowanie w fizjoterapii przy zmianach kostnych na tle urazowym, nieprawidłowościach w budowie elementów kostnych oraz stawów, a także przy problemach z ruchliwością mięśni.

Zobacz również  Pory roku, a wybór perfum

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment