Frytkownica

Frytkownica pozwala na przyrządzenie chrupiących frytek. Na rynku dostępne są modele przenośne, które ustawić można na blacie w kuchni albo modele do kuchni w zabudowie. Nieprzywierająca frytkownica posiada powłokę z teflonu, a obudowę z materiału termoizolacyjnego, dzięki czemu przypalenie produktów jest znacznie rzadszym przypadkiem.

Zdejmowana pokrywa frytkownicy może przydać się do przyrządzenia fondue. Ważne, aby demontaż i mycie urządzenia były możliwie jak najłatwiejsze – frytkownice składające się z jednego elementu trudniej utrzymuje się w czystości, modele bez wyjmowanej misy również są mniej ergonomiczne.

Jaka frytkownica: tłuszczowa czy beztłuszczowa?

Pojemność sprzętu jest istotnym parametrem, ponieważ od niego zależy ilość przygotowanych frytek. Wynosi ona zazwyczaj od 0,6 litra do 2,5 litra. Dostępne są także modele o czterolitrowej pojemności, idealne dla dużej rodziny lub do małego baru. Na potrzeby singla wystarczy mała, poręczna frytkownica.

Frytkownice beztłuszczowe RANKING

Jakie parametry powinna mieć frytkownica?

 • Moc frytkownicy – im większa, tym dłużej urządzenie będzie pracować, duża moc grzałki skraca czas smażenia. Standardowa moc frytkownicy wynosi od 840 do 2400 watów, frytkownice lokowane w zabudowie mają moc powyżej 2000 W. Modele o mocy 1200 W są bardzo popularne.
 • Filtry: olejowy lub węglowy – niwelują zapach smażonych frytek, sprawiając, że nie osiada on na włosach lub ubraniach osoby przygotowującej frytki. Filtry montowane są w pokrywie frytkownicy. Filtr węglowy wchłania parę i nieprzyjemne zapachy.
 • Wskaźnik zużycia filtra lub oleju – informują, gdy trzeba wymienić filtr. Wskaźniki potrzebują dokładnego czyszczenia wodą.
 • Kosze frytkownicy są różnorodne, mogą być kwadratowe, prostokątne oraz okrągłe. Są one ruchome, ulokowane w zbiorniku frytkownicy. Niektóre frytkownice zużywają minimum oleju, wystarcza im łyżka takiego tłuszczu. Kosze tych urządzeń są produkowane z metalu, którego nie uszkadza ani korozja, ani wysokie temperatury. Urządzenia o najmniejszej pojemności pozwalają przyrządzić 500-600 g frytek, co odpowiada mniej więcej 3 porcjom. Frytkownice mogą mieć jeden lub dwa kosze – przy tym drugim wariancie w jednym koszu możemy smażyć mięso lub rybę, a w drugim tylko frytki. Jeden obrotowy kosz sprawia, że frytki są dobrze usmażone.
 • Uchwyty są składane, mogą być zamontowane na stałe lub ruchome. Uchwyty lub rączki powleka zazwyczaj materiał, który zabezpiecza je przed przegrzaniem.
 • Urządzenie ma także pokrętło do regulacji temperatury lub panel elektroniczny.
 • Do frytkownicy w razie konieczności dokupuje się pojemnik z pokrywką, w której znajduje się sitko, na którym pozostają zużyty olej, pozostałość frytek oraz panierki.
 • Antypoślizgowe nóżki pozwalają uchronić urządzenie przed przesuwaniem się po kuchennym blacie.
 • Sygnał dźwiękowy lub migająca lampka dają znać, że frytki są gotowe do spożycia.

Frytkownica posiada wiele przydatnych funkcji, pozwala także podgrzewać, rozmrażać, dusić, pasteryzować oraz panierować różne potrawy. Dobre i markowe urządzenie wytrzyma, np. upadek z wysokości czy awarie filtrów. Zaletą frytkownicy jest kabel chowany w obudowie.

We frytkownicy możemy również usmażyć kiełbaski, sajgonki, pączki, wianuszki, oponki. Czasem nawet można ugotować makaron, kaszę, ryż, gotować na parze. Możliwości są dziesiątki – nawet panierowany camembert można przygotować w takim urządzeniu.

Frytkownice tłuszczowe RANKING

Co interesuje użytkowników:

 • frytkownice bez tłuszczowe ranking
 • frytkownice bez tłuszczowe delongih

Opinie: 3 na temat publikacji Frytkownica

 1. Danka

  Może autor albo ktoś z czytelników wie czy istnieje coś takiego jak frytkownica zasilana akumulatorem bądź baterią? Chodzi o to, że chciałbym wziąć takie cudo na wakacje jednak tam gdzie jedziemy nie ma dostępu do prądu (kochane Bieszczady) i szukam jakiegoś rozwiązania. Ważne też, żeby nie kosztowało majątku. Gdyby ktokolwiek o czymś takim słyszał to bardzo proszę o informacje.

 2. Kamil

  Mimo tego, że jest to “średnio zdrowe” to lubię smażone rzeczy. Czy to frytki, rybę, czy też mięso z kurczaka. Ważne by frytkownica miała dosyć duży koszyk, żeby za jednym razem móc usmażyć jak najwięcej. Ważne tak jak wspomniał autor wpisu, by kabel był chowany, to zaoszczędza dużo miejsca i jest bardzo ergonomiczne. No i najważniejsze są filtry, by zapachy z frytkownicy były pochłaniane przez niego, a nie wylatywały do naszej kuchni 😉

 3. Antek

  Lubię kuchnie amerykańską, a przede wszystkim wszelkie rzeczy smażone. Lubię panierowane kurczaki i wszelkie rzeczy które można zrobić na głębokim oleju. Frytkownica to nieodłączny element mojej kuchni i nie wyobrażam sobie, by nie mieć jej w domu. Jest łatwa w obsłudze, ale trzeba przyłożyć się do tego by utrzymać ją w czystości bo jest to kluczowe, by potrawy smakowały dobrze 😉

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe zaznaczone są znakiem *