Co to jest balneologia?

Obco brzmiące słowo? Najprawdopodobniej dla wielu tak. Stosunkowo niedawno zaczęło się mówić głośno o tej dyscyplinie naukowej i traktować ją równoprawnie z innymi. Balneologia to najprościej rzecz ujmując medycyna fizykalna, czyli nauka zajmująca się leczeniem z wykorzystaniem naturalnych surowców. Na czym opiera się diagnostykę w tej dziedzinie? W jakich obszarach zdrowotnych można ją wykorzystać?

Co to właściwie jest balneologia?

O ile balneologia brzmi dość tajemniczo, o tyle synonimiczne wyrażenie – medycyna fizykalna nieco naprowadza na rozumienie tej dyscypliny medycznej. Opiera ona swoją działalność na wykorzystaniu naturalnych surowców, takich jak: wody mineralne, walory klimatyczne, czynniki fizyczne, gazy lecznicze. Dużo czasu było potrzeba, żeby dyscyplina ta zyskała na znaczeniu w zestawieniu z innymi, konkurencyjnymi metodami gwarantującymi natychmiastowe działanie, np. chemioterapią. W balneologii na efekty badań profilaktycznych i leczniczych trzeba niestety czekać. Aktualnie coraz chętniej sięga się jednak po takie metody, pamiętając o licznych ubocznych skutkach tradycyjnego leczenia. Balneologia stale poszerza zakres sposobów swojego działania i leczonych chorób, lokując się w coraz liczniejszych uzdrowiskach(1).

Kto może uzdrawiać tą metodą?

Może posługiwanie się wodami mineralnymi czy innymi naturalnymi surowcami nie brzmi dla ciebie zbyt przekonująco, jednak warto lekarzowi balneologowi zaufać. Nie jest to hochsztapler – współczesne wymagania odnośnie do prowadzenia uzdrowiska określają, iż czynności takie może podejmować jedynie lekarz, który dysponuje przede wszystkim wykształceniem z konkretną specjalizacją kliniczną – np. kardiologiczną, diabetologiczną, internistyczną. Dopiero kierunkowe wykształcenie medyczne pozwala mu na działanie jako lekarz balneolog.

Zobacz również  Na co choruje Barbara Kurdej Szatan? To groźna choroba odkleszczowa

Co to jest balneologia?

Plusy stosowania tej metody

Balneologia wykorzystuje znamienne dla siebie sposoby diagnozowania, leczenia i działania rehabilitacyjnego. Pierwszą cechą różnicującą tę metodę leczenia jest czas oczekiwania na jej efekty. Tutaj trwa to zdecydowanie dłużej niż przy zastosowaniu tradycyjnej farmakologii, co stawia na pozycji przegranej fizjoterapeutyczne działanie. Jednak przemawia za nim brak skutków ubocznych, które z kolei są znamienne dla zwykłego leczenia. Stosowanie metod medycyny fizykalnej nie powoduje żadnych dodatkowych problematycznych efektów. Dodatkowo, farmakologia nie zapewnia tak trwałych wyników leczniczych, co również stanowi zaletę balneologii. Metody wykorzystywane w medycynie fizykalnej pobudzają wszystkie czynności organizmu i funkcjonowanie wielu układów fizjologicznych, podczas gdy tradycyjna farmakologia zazwyczaj usprawniając jakieś partie, pozostałe czynności wyhamowuje. I tak w medycynie fizykalnej wykorzystuje się m.in. zabiegi światłolecznicze, zabiegi ciepłolecznicze, krioterapię, kinezyterapię, kąpiele mineralne.

Na czym polega wykorzystywanie tej metody leczenia?

Kolejnym walorem stosowania takiej metody jest jest niski koszt w porównaniu z tradycyjną farmakologią. Pozostaje pytanie http://adamed.expert/w-czym-moze-pomoc-lekarz-balneolog/. Wykorzystuje się tę metodę w leczeniu wielu przewlekłych chorób (problemy z cukrzycą, nadwagą, chorób układu krążenia, neurologicznych, urologicznych, reumatycznych, ginekologicznych), profilaktyce, rehabilitacji, promowaniu edukacji zdrowotnej.

Bibliografia:
1. I. Ponikowska, Lecznictwo uzdrowiskowe – poradnik dla chorych, Bydgoszcz 1996.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment